Tento dokument je určen pro ty, kteří zatím neměli mnoho příležitostí se seznámit s Internetem a jeho používáním. Stručně shrnuje, jak se pohybovat a vyznat na stránkách Kritického myšlení a jak je co nejlépe využívat, přičemž jsou zmíněny i základní principy používání Internetu obecně.

Jak vypadá web KM?

  1. Vršek webu je vyplněn zeleným obloukem. V něm vlevo je logo RWCT a kontaktní údaje o kanceláři KM, vpravo je hlavní nabídka/menu, přes které se dostanete do různých částí webu.
  2. V levé části stránky jsou pod sebou umístěny světe zelené boxy, či „domečky“ s různými funkcemi pro snadnější navigaci na webu atd.
  3. V pravé části je vyšrafovaný sloupec Kritických listů obsahující informace a odkazy vedoucí na stránky týkající se tohoto časopisu.
  4. Konečně uprostřed se nachází největší, hlavní část webu, kde se zobrazuje aktuální dokument.

Jak se pohybovat na stránkách KM ?

Toto je logo RWCT. Při najetí myší nad něj se zobrazí tato vysvětlivkaJako na každých stránkách na internetu, i na stránkách KM se můžete pohybovat mezi sekcemi, subsekcemi a dokumenty klikáním myší na odkazy (vypadají takto - tento odkaz ovšem nikam nevede), nebo některé obrázky. Odkaz poznáte tak, že když na něj najedete myším ukazatelem, šipka se změní v ukazující ruku. Najedete-li myší nad obrázek (ať už někam odkazující, nebo normální), zobrazí se někdy bublina s doplňujícím vysvětlením. Můžete si to vyzkoušet na logu RWCT vpravo.

Chcete-li si přečíst nějaký delší dokument (například tento návod) a nechcete být během čtení zbytečně připojeni (zejm. jste-li připojeni např. přes modem a platíte za každou minutu), můžete si požadované dokumenty uložit na váš počítač a přečíst si je v klidu poté, co se odpojíte. Nejsnadněji tak učiníte přes menu Vašeho internetového prohlížeče (např. Microsoft Internet Explorer, Mozilla, Opera a další) přes položku Soubor (File) a možnost Uložit, případně Uložit jako (Save, Save as). Doporučujeme před uložením připravit dokument pro tisk (viz. dále) pro případné přehlednější vytisknutí. (Pozn.: tento návod je automaticky formátován pro tisk)

Jak se orientovat a jak efektivně využívat stránky KM?

Používané zkratky

RWCT = Reading and Writing for Critical Thinking
mezinárodní organizace zabývající se prosazováním kritického myšlení ve výuce.

KM = Kritické myšlení
česká odnož RWCT (celý název správně zní Čtením a psaním ke kritickému myšlení, ovšem častěji používáme kratší název)

KL = Kritické listy
časopis o KM vydávaný v Česku občanským sdružením Kritické myšlení

SAW = Schools Around the World
projekt příbuzný KM, v němž si učitelé biologie, fyziky, chemie a matematiky ukazují, jak vypadají odevzdané práce jejich žáků a jak je hodnotili.

Jak nepřijít o žádné novinky na webu?

Velmi jednoduše - přihlašte se do e-infosítě (můžete využít „domečku“ E-infosíť). Poté Vám bude upozornění na každou důležitou novinku chodit přímo na Váš e-mail. Nemůžete-li, či nechcete se přihlásit do e-infosítě, pak postačí pravidelně sledovat úvodní stránku webu – Aktuality a novinky.

Jak se aktivně zapojit?

Své názory můžete ventilovat přes Nástěnku. Napište své jméno a vzkaz pro ostatní, chcete-li můžete i přidat Váš e-mail a město a odešlete. Vzkaz se ihned objeví na stránce. Můžete ovšem také oslovit kancelář KM posláním e-mailu do kanceláře KM – kliknutím na e-mailovou adresu vedle "zavináče" (@) vlevo nahoře na zelené liště.

Máte-li technickou připomínku k designu nebo funkčnosti webu, e-mailujte webmasterovi na email uvedený v "domečku" Technické info. Tzn. zejména pokud něco nefunguje, jak má, či se Vám něco nelíbí, chtěli byste něco přidat, ubrat či změnit. Pamatujte, že web je tu pro Vás!

Typy souborů ke stažení

Některé soubory jsou k dispozici v jiném formátu (podobě) než jako standardní internetové stránky. Jedná se zejména o různé přihlášky a pozvánky, či jiné dokumenty. Ty se mohou vyskytovat v souborech následujících typů:

U souborů ke stažení uvádíme jejich velikost, abyste se mohli rozhodnout, zda stahovat normální, či zkomprimovanou verzi. Některé obzvláště velké soubory jsou k dispozici pouze zkomprimované.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2342 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz