Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Lektoři RWCT

Mgr. Lucie Samlerová

Vždycky jsem tak nějak věděla, že budu učitelkou. Nejprve jsem vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci, poté Učitelství 2. stupně v aprobaci český jazyk a občanská výchova na Technické univerzitě v Liberci. Osud mě zavál do Prahy do Základní školy v Kunraticích, kde zrovna začínal projekt Pomáháme školám k úspěchu. Díky projektu se mi dostalo mnohé podpory, seznámila jsem se se spoustou výborných pedagogů a v podstatě se nepřestala vzdělávat.


V roce 2012 jsem absolvovala kurz Čtením a psaním ke kritickému myšlení pro češtináře zaměřený více na psaní. Postupy a metody, které jsem si zde osvojila, jsem uváděla v praxi ve 4. a pak 5. ročníku. Následné roky jsem se zúčastnila základního kurzu Rozvíjení čtenářské gramotnosti ve škole a zkráceného kurzu Čtením a psaním ke kritickému myšlení, také Letní školy 2013 a 2015.


Jedním z pilířů projektu Pomáháme školám k úspěchu byla přítomnost pedagogické konzultantky Květy Krüger u nás na škole. Ona mi neustále kladla před sebe různé výzvy jako psaní článků do Kritických listů a lektorování dospělých. Lektorovala jsem na Festivalu pedagogické inspirace 2014, na kurzech KM pro naši sborovnu společně s Květou Krüger a na kurzech KM na projektových školách s kolegyní Janou Kopeckou. V roce 2013 jsem splnila mezinárodní standardy a byla certifikována „Učitelkou RWCT“.


V současné době už učím na 2. stupni ZŠ Kunratice, nadále se věnuji čtenářství a pokouším se zdokonalovat i v dovednostech lektorských (s Janou Kopeckou vedeme semináře o dílnách čtení). Díky spolupráci s dalšími odborníky jako je Katka Šafránková, Hana Košťálová a Ondřej Hausenblas se stále učím.


Na ZŠ Kunratice také vedu školní knihovnu, kde se společně s kolegyní snažíme vytvořit čtenářské společenství a studijní centrum, které pomáhá dětem, které to potřebují nebo mají zájem.