Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Kritické listy

Hra v životě, život ve hře

Kamila Bergmannová

Znáte mariáš? Hospodská hra. Hra života. Jsou rozdány karty – osud vám něco nadělí. Do jisté míry si dokonce můžete vybrat, nevíte však, co ještě přijde. Je na vás, jak s nadílkou naložíte. Často můžete najít partnera a už jen toto vědomí vás před náročnou partií uklidní. Ve dvou se to lépe táhne. Někdy dokonce napraví vaši chybu. Někdy však musíte jeho chyby napravovat vy. Občas se dokonce stává, že jste rádi, když se už můžete rozejít. Ovšem sehrát důstojnou partii, aniž jste kdovíjak nabouchaní, aniž víte, co se v kom skrývá, aniž hnete brvou, když kýžený štych bere někdo jiný a vy zase utřete, když i takovýhle těžký úděl dovedete ke konci, pak v závěru můžete i prohrát, a přesto jste vítězové. Ta ztracená desítka vám totiž pomohla zjistit, že s vámi spolupracuje někdo, o kom jste si to dopředu vůbec nemysleli. Tento nečekaný fakt mění váš úhel pohledu na stav událostí a ty se následně mohou vyvíjet docela jinak. Začínáte být moudřejší. Ne nadarmo se při samotné hře mlčí. Před náročným životním krokem se nakonec stejně rozhodujete jen sami se sebou. A víte, kam jsou posíláni kibicové!

Znáte šachy? Královská hra. Hra života. Král – srdce. Královna – rozum. Královna rozesílá své myšlenky přímo – střelci i úhybně – koňmi a nechá ostražitě hlídat své skutečné i chtěné teritorium strážemi – věžemi. Celé království je obklopeno hradbou pionů. Osm pionů – osm neviditelných, leč tím pevnějších plášťů: touha, respekt, plachost, lenost, kritičnost, zášť, nevíra, strach. Kdo chce hrát, poodhalí jeden z plášťů. Nechce se jich zbavit, cítí se s nimi jistější. Jistější v boji, leckdy hodně tvrdém. Většinou přijde o nějaké myšlenky – a někdy i o rozum. Často je zbaven několika hradeb a někdy se některých plášťů plánovitě zbavuje sám. Tak je srdce otevřeno a konečně se může i musí posunout. Pak o srdce přijde. Hra skončí – a nová začíná. Bude lepší? Bude poučenější?

Figurky jsou rozestavěny stejně. Na rozdané karty netřeba žehrat, však jsme si je v předchozích hrách takto sami nachystali.