O elitářství

Zdeněk Bělecký

Nechtěl jsem o tom mluvit, byl bych se spokojil se svým zasýčkováním na Letní škole, ale Ondřejův úvodník v KL 8 mě nadzvedl. Rozumím tomu, že chcete zvedat svým ovečkám sebevědomí, ale dovolte několik příkladů, které mne k onomu zasýčkování vedly.

  1. Až příliš často jsem na letní škole slyšel (a nebylo to určeno jenom mně) věty: A ty jsi byl(a) na základním kurzu? Byly vyřčeny intonací a v situacích, kdy neodpovídaly na argument, ale útočily na osobu argumentujícího.
  2. Něco jsem naznačil již ve svém hodnocení dílen. Sebevědomí některých lektorů, opřené asi i o nějaký certifikát, opravdu nebylo podložené jejich znalostmi, přehledem a dovedností něco sdělovat. Někdy jsem měl pocit, že objevují Ameriku. Ano, možná pro sebe, ale např. integrované učení, prevence šikany nebo dramatická výchova nezačaly kurzy kritického myšlení. Také zdaleka ne všechno, co bylo prezentováno, mělo s kritickým myšlením souvislost.

Mohl bych pokračovat, ale snad to stačí. Nerad bych s Kritickým myšlením skoncoval ze stejných příčin jako s jinými organizacemi, kde se po jisté době vytvořila uzavřená elita vševědoucích lektorů, kteří za penízky sdělovali nevědomému plebsu svoje moudrosti.

Autor je školní inspektor.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz