I. S. Turgeněv, Milostný kvartet

Alexandra Košťálová

Když jsem otevírala knihu od Ivana Sergejeviče Turgeněva, byla jsem si téměř jistá tím, že ji po pár minutách zase zavřu. Mám totiž neblahý zvyk přistupovat ke knihám s předsudky. Někdy se mi kniha nezdá jen proto, že se mi nelíbí její obálka. U Milostného kvartetu mě odpuzoval autorův původ. Tedy – ne že bych měla výhrady proti Rusům nebo Rusku. Nemám, vlastně neměla jsem v oblibě ruské autory. Ať se mi do ruky dostalo jakékoli ruské dílo, působilo na mě chladně a cize.

Proto jsem byla opravdu překvapena, když jsem zjistila, jak moc se mi Turgeněvovy povídky líbí.

Jsou čtyři: První láska, Asja, Faust a Klára Milič.

Konec každé povídky tušíte od začátku a od začátku si přejete, aby skončila jinak.

Turgeněv v každé povídce popisuje různé lidi (především ženy), jejich myšlení a vnímání - i je samé: „Aratov - užaslý nad tetinými znalostmi - odešel do svého pokoje. A opět ucítil totéž, tutéž moc nad sebou. Projevovala se i v tom, že měl Kláru neustále před očima, že ji viděl do nejmenších podrobností, kterých si za jejího života jakoby vůbec nevšiml: viděl… viděl její prsty, nehty, proužky vlasů na tvářích pod spánky, malé mateřské znaménko pod levým okem, viděl pohyby jejích úst, jejího chřípí, jejího obočí… sledoval její chůzi - i to, jak drží hlavu maličko k pravé straně… všechno viděl! Nedělalo mu to však žádnou radost, jen na to nemohl nemyslet a nemohl to nevidět.“ Pokud máte možnost si Milostný kvartet přečíst, udělejte to. Zkuste to ale pomalu, abyste si všechno to pěkné stihli představit.

Turgeněv, I.S.: Milostný kvartet. Albatros, Praha 2000.

Autorka je studentkou prvního ročníku na pražském gymnáziu.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2336 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz