Zamyšlení

Eva Kašparová

Setkání s RWCT pro mne znamenalo do soucasné chvíle radu zmen. Predevším jsem se setkala a seznámila s radou zajímavých lidí, kterí obohatili muj profesní i osobní život. Cím? Svým pohledem na svet, na vzdelávání, na otázky týkající se ucitelské profese.

Program sám je jediný, který v základních kurzech pocítá s uciteli všech stupnu škol. Nerozlišuje, kdo je odkud. Zdá se mi úžasné, že tady vedle sebe mají možnost pracovat ucitel zvláštní školy a profesor gymnázia, matematik vedle ceštináre. Není totiž mnoho príležitostí poznat v praxi rozdílnosti a odlišnosti výchovne vzdelávací práce jednotlivých stupnu škol a jednotlivých aprobací. Jak jinak se dívá na radu otázek ucitel, který vyucuje žácky 1. trídy, oproti profesoru gymnázia, který má pred sebou budoucí maturanty! Ac se zpocátku seminaristum zdá, že spojení ruzných stupnu škol není pro semináre prínosem, nakonec se obvykle ukáže, že tato možnost je jedna z mála, na které se muže ucitel setkat s tolika názory, myšlenkami, pohledy, slyšet tolik ruzných odpovedí na jednu otázku.

Myslím, že se tady nejvíce naucíme toleranci, umení diskuse, vážit si stejne práce ucitelu zvláštních škol jako stredních, nevyvyšovat se vzdeláním a odborností jeden nad druhého, respektovat se navzájem, premýšlet i o zdánlive nevýznamných vecech.

Ucitelské povolání je povoláním nárocným, ale krásným. RWCT nabízí ucitelum jednu z cest, po které se dá jít na ceste vzdelání. A to, že se našlo tolik ucitelu (a nejen ucitelu), kterí se vydali po této ceste a nabídli ji svým žákum, to je úspech kurzu RWCT. Zdá se, že lektori vedí, co nabízejí. Nikdo v kurzech nikoho nepresvedcuje, jen se hledají odpovedi na položené otázky, spolecne se kousek po kousku odkrývají nové možnosti. Rozhodnout se musí každý sám. Presne podle E – U – R.

Preji proto koordinátorum, lektorum i úcastníkum kurzu, aby se nám spolecne darilo zavádet metody RWCT do praxe, hledat další možnosti, zatácky, zákoutí a stoupání a spolecne se setkávat, radit si a pomáhat.

Autorka je reditelka ZŠ v Boroticích, lektorka KM a dramatické výchovy.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2332 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz