Kurz KM v Českém Krumlově

Eva Luštická

Základní kurz Čtením a psaním ke kritickému myšlení se konal od února 2001 také v Českém Krumlově. Hostitelkou lektorů a všech účastníků se stala ZŠ Za Nádražím, kde jednotlivé semináře probíhají. Právě na této škole se totiž sešla početně silná skupina učitelů, kteří nelitují svého volného času a chtějí proniknout do tajů moderních výukových metod. Společně s nimi se do kurzu aktivně zapojily pracovnice Okresní pedagogicko-psychologické poradny v Č. Krumlově, nechybí tu ani další zástupce školství, a to ředitel ZŠ v Horní Plané na Lipensku se svou manželkou - také učitelkou.

Semináře probíhají pravidelně 1x za měsíc a vždy se těšíme, co nového nám přinesou a o co dalšího nás obohatí. Po počátečních rozpacích, nejistotách a tápáních začínáme pomaloučku získávat sebedůvěru ve své schopnosti a víru v to, že osvojené poznatky a zkušenosti padnou v rozvoji myšlení a schopností našich žáků na úrodnou půdu. Ze všeho nejvíce nám vyhovuje možnost vyzkoušet si vše na vlastní kůži a zjistit, jak bude po těle žákům, pro které jsou tyto metody určeny. Přímo v naší školní praxi se od samého počátku kurzu snažíme nové metody zkoušet v jednotlivých hodinách a daří se nám to samozřejmě někde více, někde méně. Ale perfektní a stále pozitivně naladění lektoři nám vždy po měsíci vlijí svým optimismem nový elán do žil. A správný učitel zatne zuby a řekne si - zkusím to tedy znovu a znovu a to by v tom byl čert, abych to já a mí žáci nezvládli! O to slastnější pocit potom zažíváme, když to skutečně (a musím přiznat za všechny, že to bývá stále častěji) vyjde „na jedničku“.

Kurz nabral tedy plné obrátky a pomalu se blížíme do finále… Začínáme se ohlížet zpátky v podobě vlastního portfolia, na kterém už každý z nás postupně pracuje. Neopouští nás tvůrčí elán a zápal, se kterým jsme do kurzu vstupovali. Poznáváme jeden druhého navzájem, cítíme se příjemně a bezpečně, provokujeme své vlastní myšlení a schopnosti, odbouráváme zažité návyky a stereotypy. Na většině žáků, se kterými pracujeme, pozorujeme, že i oni mají pocity podobné našim. A v tom je asi jeden z největších přínosů kurzu.

Děkujeme všem lektorům, kteří se u nás zatím vystřídali. Každý z nich je skutečná osobnost, každý má svůj osobitý styl práce. Věříme tomu, že i oni budou na Český Krumlov a hlavně na nás rádi vzpomínat. Čeká nás všechny uběhnout poslední úsek na dlouhé a náročné trati nazvané přeměna našeho školství. Střádejme tedy síly a s vervou a zápalem se pusťme do finiše

Autorka je učitelkou na 2. st. ZŠ Za nádražím v Českém Krumlově.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz