Škola podporující zdraví

Škola podporující zdraví (ŠPZ) a projekt Životní dovednosti (klíčové kompetence)

Hana Košťálová

Tip na spolupráci a poučení.

Na letní škole jsme si vyzkoušeli ve čtyřiceti lidech, co to je, když přemýšlíme o kurikulu jinak, než skrze věcná témata. Dalo nám to dost práce, protože v tom nejsme školení a protože jsme zvyklí připravovat si tematické plány, jejichž osou nebývají dovednosti, ale bývá jí sled témat.

Naše práce byla velmi užitečná, rozhodně jsme pocvičili mozky, a snad z toho bude i nějaký hmatatelný výsledek. Už na letní škole jsme si všichni uvědomovali vážný problém: účastníci mohou být osobně velmi dobře připravení na psaní vlastního kurikula opírajícího se o kompetence, mohou mít tuto problematiku velmi dobře promyšlenou, když ale narazí na ředitele, který je vůči jejich iniciativě a dobré práci odolný, mají těžkou pozici.

Program Škola podporující zdraví připravuje projekt, v němž se budou učit psát kurikulum celé školy. Výsledkem tohoto projektu nemají být hotová, krásně vypilovaná kurikula, ale měly by vzniknout materiály, které budou reflektovat proces zrodu školního kurikula, budou ukazovat, které kroky vedou k cíli a které se neosvědčily, jaké podmínky jsou nezbytné pro vznik funkčního školního kurikula.

Pro pilotní fázi bude vybrána jen malá skupinka škol (asi 5), ale jejich úkolem pro další období bude sloužit jako opora, vzor, rádce, konzultant…. dalším školám, které se rozhodnou využít příležitosti a rozpravovat si požadavky rámcových vzdělávacích programů pro podmínky vlastní školy. Budeme vás, čtenáře KL, o projetu informovat, abyste mohli včas začít sledovat jejich práci a navázat s nimi kontakt. Pokud máte zájem dozvědět se o projektu víc, obraťte se na Hanu Košťálovou (hana.kostalova@ecn.cz).

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2334 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz