Co teď čtu… a co si o tom myslím

Aška Košťálová

Milá Maky!

Často se podivuji nad zařazením knih do různých kategorií – pro malé děti, pro starší děti, pro dospělé, pro ženy…. Připomíná to prodejnu oděvů.. Jako kdyby si každý nemohl číst, co chce a kdy chce. Podle mě docela dobře připadá v úvahu, abych četla Lottu z Rošťácké uličky, i když je mi už čtrnáct, a maminka Jožin jede do Afriky, i když…, no, nechme toho.

Mezi nejzdařilejší knížky „pro starší děti” (a mojí mamču) patří podle mě ty od Ivy Procházkové. Nedávno jsem četla:

KAROLÍNA : Stručný životopis šestnáctileté (Albatros) – jak sám název napovídá, jde spíš o ,,čtení pro dívky” (samé kategorie, co se dá dělat). Nejde ale o běžný dívčí román, troufám si dokonce tvrdit, že jde o dívčí román zcela neběžný. U Ivy Procházkové málokdy narazí člověk na něco obyčejného, nepřekvapivého. Nemůžu zaručit, že se ti bude líbit, jen tě upozorňuji, že pokud čekáš lásku na první pohled, nedočkáš se. Ale vůbec to nevadí, fakt. No, to je myslím k téhle knížce až až a není jediná, na kterou se musí dostat.

JOŽIN JEDE DO AFRIKY (Amulet) – Tahle knížka je (myslím!!!!!) naprosto vhodná jako pohádka před usnutím, jako dobrodružná četba nebo doplnění znalostí. Něco mě v ní mátlo, myslím, že jsem nerozuměla všemu, ale to je taky fajn, když si jakoby něco z té knihy necháš napotom. Jenom nevím, jestli se k ní ještě někdy vrátím.

Právě teď musím zařadit do svého výběru knížku Ivony Březinové – PANENKA Z EBENOVÉHO DŘEVA (Petra), protože její děj se odehrává taky v Africe.

Ani tohle není žádný romantický příběh. Ivona Březinová popisuje život desetileté Reginy z Prahy,když se se svým otcem lékařem ocitne na rok v úplně neznámém prostředí. Bylo by to prima, zažít to, co ona! I když možná ty představy jsou někdy lepší, než jak je to doopravdy. Když doopravdy cestuju, ne vždycky je to takové zábavné dobrodružství, někdy to bývá docela nudné dobrodružství.

ZAKŘIČ DO TMY JÁ (Albatros) – Knížka Evy Lenartové spíš než o čemkoli jiném vypráví o tom, jak je pro téměř dospělou Báru těžké najít si v životě svoje místo. (Nebo něco v tom smyslu, musíš mě omluvit, je to práce vyjádřit se hodně přesně.)

Ale teď, (abychom nezůstávali jen u českých autorek) ti představuji knihu spisovatelky Christine Nostlingerové MARKÉTKA (Amulet) - Celá její rodina je spořádaná, milá, tlustá. A taky spokojená, ale jen do té doby, než maminka začne hubnout a hledat si práci.Tatínek by si přál ženu v domácnosti (ostatně, je na ni zvyklý) a otylost? To už je prostě rodinná tradice.

Každý chce něco jiného, takže jak to dopadne? (Ano, tušíš správně, co ti poradím) - to se dočteš v knížce Markétka.

(Právě dneska jsem dostala další knížku o Markétce, mamka mi ji přinesla z nějakého trhu knih, už se na ní těším.)

Jutta Treiberová MODRÉ JEZERO JE DNES ZELENÉ (Albatros) - Určitě každý má (nebo někdy měl) ,,svoje místečko”. I Gisela takové má a hodí se jí zvlášť, když se rozhoduje, má-li nechat život životem, nebo se ho zbavit a nemít s ním pak žádné starosti. Rozhodování je těžké a život po rozhodnutí ještě těžší. Ale je jasné, že Gisela to zvládne. Že nevíš, o čem to bude? Přečti si to, já tu knihu zhltla raz dva.

Napíšu ti ještě o jedné knížce této spisovatelky. Jmenuje se DOKUD CIKÁDY SPÍ (Amulet) - nebylo by fér prozrazovat už teď pointu (dá-li se to tak říct) téhle knížky. Anna nemá veselý život . Z části (jak si uvědomuje), je to jejím přičiněním. Ale každého musí poznamenat smrt maminky a otec, který vás natáčí na kameru, když spadnete z kola a rozbijete si koleno. Nebo když umíráte. A Anna nikdy nedokázala (stejně jako Gisela z předešlé knihy) říct nahlas, co opravdu cítí. Myslela jsem na to, co bych si asi počala já být Annou. Ten příběh vypadá na jednu stranu tak opravdický, že se člověk těžko ubrání myslet na nějakou holku ze sousedství nebo na sebe, když to čte. Na druhou stranu to, co Anna prožívá, je tak těžké a nepředstavitelné, že jsem ráda, že je to jen román.

Co čteš zrovna teď ty? Napiš mi !

Aška

Autorka je studentkou ZŠ v Praze

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2334 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz