RWCT v Hodoníně

Beata Paszová a Libor Kyncl

Ředitelka Pedagogického střediska v Hodoníně, Mgr. Eva Dřímalová, je jednou z těch, kteří se rozhodli v rámci nového uspořádání pedagogických center postavit na vlastní nohy a udržet si postavení samostatného vzdělávacího zařízení - nezávislého na Pedagogickém centru v Brně.

To je možná jeden z důvodů, proč při zjišťování zájmu o kurz RWCT nenechala nic náhodě a uspořádala pilotní „ochutnávkovou dílnu“, po jejímž absolvování se mohli zájemci o své budoucí účasti rozhodnout mnohem lépe.

Přijdete-li do hodonínského střediska na školení, je o vás po všech stránkách dobře postaráno. Jsou zde důstojné školicí místnosti, vybavená knihovna, výstava učebnic, samoobslužná kuchyňka pro rychlé občerstvení, průběžně jsou zde pořádány výstavy fotografií a výtvarných děl místních škol, zdejší pracovnice jsou ochotné a příjemné. Co víc si přát?

Právě do takového prostředí se 13. ledna 2001 již podruhé sjeli účastníci kurzu Čtením a psaním ke kritickému myšlení. Přichází sem 22 učitelů základních i středních škol. Jejich hojnou účast jsme tentokrát ocenili dvojnásobně, neboť přišli ve svém volném čase – v sobotu. A nejen to. Pracovali nadmíru pilně, hýřili nápady.

V závěrečných evaluacích i v rozhovorech během dílen oceňují účastníci kurzu hlavně jeho variabilitu, výběr textů a příkladů vhodných pro různé stupně škol. Učitelé se v modelových hodinách opět vracejí do svého dětství a prožívají si vyučování z pozice žáků, zakoušejí pocity svých svěřenců, oceňují kreativní prvky hodin ze zorného úhlu vzdělávaných, upozorňují na momenty vyučování, které jsou pro ně jakožto žáky nesrozumitelné, zdlouhavé. Učitelé se někdy do role žáků vžívají tak, že si v závěru modelových hodin zapisují i Dú na příští hodinu. Ostatně téma ježka západního, jež minule metodě INSERT vládlo, bylo při našem druhém setkání opět spontánně oživeno a v debatě jsme se k němu vrátili.

Přípravy z hodin, ve kterých metody RWCT použili, přinášejí účastníci kurzu na naše setkání, aby inspirovali své kolegy a podělili se s nimi o zážitky ze tříd.

Autoři jsou učitelé na středních školách, lektoři KM.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2334 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz