Jak poznáte, že někdo „myslí kriticky“? Na základě čeho se rozhodujete?

Kritické myšlení

Ida Vohryzková

(studentka bohemistiky na FF UK v Praze)

Nejdříve jsem si kritické myšlení spojila s fajn lidmi, které jsem potkala na kursech…

Ale vážně: Kriticky myslícího člověka prozradí vyrovnanost, která z něho vyzařuje. Nemusí procházet vlnami absolutního nadšení a totálního odsouzení informací/názoru, které ke všem dnes doléhají čím dál častěji, protože se nejdříve zamyslí. Kritické myšlení vlastně z tohoto pohledu funguje jako sebeobrana rozumu i duše. Zároveň kriticky myslícího člověka odhalí - u nás ještě často vzácná - schopnost držet se tématu, naslouchat druhému a na otázky odpovídat věcně.

Petr Novotný

(VŠ učitel na FF MU v Brně, lektor KM)

Ten nejjednodušší způsob jak u někoho rozpoznat kritické myšlení je všímat si, jak čte denní tisk. Když se někdo cítí být poučen pětiřádkovou notickou na straně s kuriozitami, tak určitě nemyslí kriticky.

Eva Kašparová

(učitelka na 1. st. ZŠ v Dobříši, lektorka KM)

Já si myslím, že různými přístupy k řešení nějakého problému, nebo pokládáním otázek, jakého typu ty otázky budou, jak třeba bude promýšlet matematický příklad a najde víc řešení. Příklad z matematiky, kdy učitel zadá řešení nějaké úlohy a sám vidí jedno řešení. A najednou zjistí, že žáci přijdou s dalšími řešeními stejné úlohy, tedy že těch pohledů může být víc. Zdá se mi, že to je docela častý příklad, kdy učitel matematiky očekává, že to řešení bude jedno a žáci přijdou s dalšími. Otázka je, co s tím potom v praxi někteří učitele udělají, zda jsou stejně tvořiví jako žáci.

Dětem ve čtvrté třídě jsem dala slovní úlohu a tu jsem si předem doma vypočítala, promyslela, jak jí zadám a děti mě přesvědčily, že ta úloha má tři další správná řešení, která jsem já neobjevila… Uznala jsem, že jsou chytřejší než já, a že jsem moc ráda, že na to přišly a že mi ukázaly, že jsou i jiné cesty. Přestože nejsem matematik a matematiku nemám moc ráda, mě těší, že děti vedu asi tak, že můžou na to řešení přijít.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2336 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz