Demokracie pro každý (školní) den

Ondřej Hausenblas

Autoři Rima MartinénienéEigil Kjaergaard napsali před pár lety knížku Pětkrát hurá demokracii, kterou STROM pohotově za podpory OSF Praha vydal a která byla brzy rozebrána. Dodnes ji můžeme doporučovat všem školám, které uvažují o zavádění školního parlamentu, anebo se snaží dojít k lepšímu vzájemnému porozumění mezi žáky a učiteli v otázkách chodu školy i výuky. Akce “otevřeného setkání”, kterou autoři vyvinuli a vyzkoušeli, řeší problémy, které vznikají při každém zastupitelském systému vlády: ve škole nevzniká malá skupinka angažovaných, která má potíže v komunikaci se všemi, kteří je volili.. Naopak, podstatou demokratických vztahů je, že každý má právo být vyslechnut a také dostat na svou otázku nebo návrh zdůvodněnou odpověď, k níž může dále podávat podložené připomínky a protinávrhy. Otevřená setkání a celá řada dalších postupů, které Rima a Eigil navrhují, pomůžou vedení školy získat důvěru žáků v to, že má smysl se zajímat o to, co se ve škole děje a učí.

Nyní publikovali autoři další dvě knížky, jedna se jmenuje Democracy Every Day, tedy Demokracie každodenně, druhá Springtime Rediscovered, neboli Jaro znovu objevené.

Obě knihy přinášejí naprosto praktické, konkrétní metody, jak s dětmi a studenty dosáhnout společného rozhodnutí o otázkách školy nebo jejich skupiny, obě knihy jsou psány velmi věcným a srozumitelným slohem, žádné legislativně-ekonomické rozbory nebo psychologicko-manažerské stati. Dočtete se v nim o tom, jak se naučit vyjednávat, diskutovat, společně pracovat na budoucím záměru, jak podporovat vznik dobrých nápadů, a pro varování i jakým chování dobré myšlenky včas utlouct, jak rozvíjet tvořivost a otevřenost, jak si poskytovat vzájemně podporu a modernizovat svou školu, a spoustu dalších.

Knížka Jaro znovu objevené vyšla za podpory Phare v litevštině a angličtině, a je v současnosti  překládána do češtiny. Knížka Demokracie každodenně (Democracy Every Day) vyšla litevsky, estonsky a anglicky. Kdo by ji vysloveně potřeboval, může si ji objednat v nakladatelství Garnelis, Klaipedos g.6, 2600 Vilnjus, Litva.

Doufám, že se s knížkou Jaro znovu objevené brzy setkáme na českých pultech a hlavně ve školách. Dáme vám vědět, kde se dá koupit.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz