…a nebo jinak

Nina Rutová

Od minulého roku si můžete pravidelně každé poslední úterý v měsíci naladit na ČR2 na stanici Praha ve 22.30 pořad …a nebo jinak, který v modelových dílnách představuje „kritické myšlení“ – techniky, texty, učitele a žáky. O tom, proč se tomuto tématu začala věnovat, píše redaktorka tohoto pořadu, Nina Rutová.

Jsem člověk apolitický a nevěřím v žádný spravedlivý politický systém. Hesla výchova k demokracii a výchova k osobnosti zněla mi donedávna stejně zprofanovaně jako kdysi jiná hesla. Ale v kurzech RWCT, ať už jsme se učili hodnotit, vybírali optimální restauraci pro třídu na školním výletě, zkoumali mayské pyramidy, přemýšleli o výhodách a nevýhodách integrace či neintegrace Romů, byli jsme nuceni vyslovit svůj názor, zároveň (ač dospělí) k němu spěli (možná k hlubšímu sebepoznání, bez kterého se asi málokterá osobnost obejde), a přitom jme si museli všimnout, že v početné skupině (třeba 25 lidí) nevítězila blbost, kterou jsme jinak obklopeni téměř všude. Tak nám v laboratorním prostředí kurzu bylo dáno poznat, že něco jako výchova k demokracii může přece jen existovat v praxi. Podmínkou je ovšem nejspíš právě to laboratorní prostředí kurzu, kde se partneři chovají podle určitých předem přijatých pravidel. Kde nejde o vítězství a vůbec už ne o to, kdo s kým a kde a za kolik, a když ne ten, ta kdo a co já s ním, a kdyby někdo jiný, jak se zachovat všem a nepoznat to na odměnách.

Zajímalo by mne vidět nás všechny, tak demokratické, jak to zvládáme v opravdovém světě stále vítězící blbosti a jaké prostředky nasazujeme, když druhá strana hraje s falešnými kartami. To za prvé.

A za druhé – jestli v nedemokratickém prostředí můžeme vytvořit laboratoř, a přesto svou třídu, své žáky vést k demokracii. A co to v praxi pro nás znamená.

Pokud to zajímá i vás, přihlaste se. Neboť pak by to mohlo být zajímavé i pro rozhlasové posluchače dílen RWCT.

Nina Rutová
Tomášská 10, 118 00  Praha 1
E-mail: jana.koubova@cro.cz

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2336 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz