Parlament schválil přístup ČR do Mezinárodní velrybářské komise

Z greenpeace.cz

Praha, 24. září 2004

Sněmovna dnes schválila přístup k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství a následný vstup do Mezinárodní velrybářské komise (IWC). Česká republika se tak po Maďarsku a Slovensku stala již třetí zemí bývalého východního bloku, která se rozhodla připojit k aktivitám na ochranu kytovců.

"Je to skvělá zpráva pro všechny milovníky velryb a oceánů. Byl to dlouhý a vleklý legislativní proces, který se snažily zvrátit intervence delegací z velrybářských států, jež na naše politické činitele vytvářely tlak dokonce i na půdě Parlamentu. Nyní je třeba již jen prezidentův podpis k tomu, aby se Česká republika mohla zapojit do mezinárodního boje za záchranu velryb," prohlásil Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky ochrany kytovců.

Maďarsko se již zúčastnilo letošní schůze Mezinárodní velrybářské komise jako její řádný člen, Slovensko a Česká republika na toto každoroční zasedání vyslaly své pozorovatele a nic by nemělo bránit tomu, aby posílily tábor ochránců velryb na příští schůzi IWC, která se odehraje v červenci 2005 v Korejské republice.

"Velryby potřebují hlas České republiky více než kdykoli předtím. Do Mezinárodní velrybářské komise letos vstoupilo dalších 5 rozvojových zemí za účelem podpory kroků vedoucích k obnovení komerčního lovu velryb ve velkém. Japonsko se již řadu let snaží zvrátit moratorium na veškerý komerční lov velryb tím, že do IWC lanaří tyto státy výměnou za rozvojovou pomoc či jiné výhody. Doufají, že co nejdříve zcela přehlasují tábor zastánců ochrany velryb, mezi které patří většina Evropské unie, USA, Austrálie a Nový Zéland," vysvětlil Tomin.

Jediný poslanec, který dnes vystoupil proti přijetí vládní návrhu byl poslanec za ODS Jan Schwippel. Organizace Greenpeace upozornila, že údaje prezentované ve sněmovně poslancem Schwippelem se neshodují s těmi, které uvádí Mezinárodní velrybářská komise a její Vědecký výbor, tedy organizace, k níž Česká republika přistupuje.

Poslanec Schwippel se ve svém vystoupení opíral o účelové argumenty velrybářů a použil jednostranné informace poskytnuté zřejmě Japonskem, které nevycházejí z vědeckých analýz IWC. Japonsko přitom v Komisi představuje nejextrémnější názorové křídlo," upozornil Tomin.

Schwippel například ve sněmovně uvedl, že podle Mezinárodní velrybářské komise dosahují stavy v současnosti nejvíce loveného plejtváka malého globálně kolem jednoho milionu kusů. IWC přitom tento údaj již řadu let považuje za nesprávný a komise ho ve svých materiálech neuvádí (1).

Ani jedna z původních velrybářských velmocí, které v roce 1946 podepsaly Mezinárodní úmluvu o regulaci velrybářství, jednu z nejstarších smluv na ochranu živých zdrojů, již dnes komerční lov velryb neprovozuje. Naopak, na základě zkušeností s drastickými úbytky velkých kytovců a neudržitelností velrybářského průmyslu se z nich staly zastánci důkladné ochrany velryb. Moratorium na komerční lov velryb, které bylo zavedeno v roce 1986, vychází z vědeckých poznatků a ze zásady trvale udržitelného hospodaření s mořskými zdroji. Rovněž na základě vědeckých poznatků bylo toto moratorium v roce 1992 prodlouženo na neurčito.

Během letošního zasedání IWC byl však nastartován proces směřující k vypracování nových pravidel pro hospodaření s velrybami, jehož důsledkem by mohlo být zrušení moratoria a obnovení komerčního lovu velryb.

"Česká republika má nyní šanci významně podpořit ochranu velryb a jednoznačně se připojit k těm státům, které chtějí velryby chránit a nikoli lovit," zdůraznil Tomin.

Kampaň Greenpeace na zapojení České republiky do mezinárodního boje za záchranu velryb trvá již od konce roku 2002. Během dvou let uspořádalo Greenpeace dvě celostátní turné za záchranu velryb a uspořádala dvě petiční akce - první oslovila vládu České republiky, druhá se zaměřila přímo na senátory, poslance a ostatní ústavní činitele.

"Velryby jsou u nás velice populární. Za podstatné považujeme, že již při prvním čtení návrhu před samotným hlasováním byla sněmovna Petičním výborem informována o tom, že Greenpeace na podporu zapojení České republiky do mezinárodního boje za záchranu nasbírala 24 000 podpisů. Výzva českým politikům "Dejte svůj hlas velrybám" byla nedávno ohodnocena Petičním výborem Parlamentu České republiky za nejúspěšnější petiční akci letošního roku," uvedl Tomin.

Greenpeace od té doby nasbírala dalších téměř 2 000 podpisů pod Výzvu českým politikům "Dejte svůj hlas velrybám" a dalších 4 000 lidí ji podepsalo prostřednictvím internetu.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz