Česká republika řekla jasné ano ochraně velryb

Z greenpeace.cz

Ulsan, 24. června 2005

Česká republika se na letošním zasedání Mezinárodní velrybářské komise jasně přidala k zemím, které zastávají politiku aktivní ochrany velryb.

„Greenpeace vítá aktivní politiku ochrany velryb, kterou Česká republika prosazovala na letošním zasedání Mezinárodní velrybářské komise. Bez její účasti by budoucnost těchto mořských savců byla ještě více ohrožena, než je dnes,” řekl Marek Tomin, nezávislý odborník na ochranu kytovců a spolupracovník Greenpeace.

Česká republika například hlasovala proti japonskému návrhu, který požadoval zavedení nového systému řízení lovu velryb a znamenal by okamžité zrušení moratoria na veškerý komerční lov velryb.

“Ačkoli nemáme moře, česká veřejnost výrazně podporuje ochranu velryb,” řekla na počátku letošní schůze Mezinárodní velrybářské komise (IWC) Dr. Pavla Hýčová, delegátka za Českou republiku.

Na druhé straně Češi podpořili australskou rezoluci, odsuzující japonský lov velryb ve vodách kolem Antarktidy. Japonci tvrdí, že tento lov provádějí pro vědecké účely.

„Japonský vědecký lov je jen skrytá forma komerčního lovu. Údaje získané zabíjením velryb již nejsou potřebné. Navíc dnes existuje řada nenásilných metod výzkumu. Toto stanovisko zastává i Vědecký výbor Mezinárodní velrybářské komise, který japonský lov každoročně odsuzuje“ uvedl Tomin.

Japonsko na letošním zasedání oficiálně oznámilo, že hodlá zdvojnásobit počet plejtváků malých, které v antarktických vodách loví pod rouškou vědeckého výzkumu, na více než 800. Maso z takto ulovených velryb se prodává na japonském trhu za desítky milionů USD ročně. Japonští velrybáři zároveň chtějí lovit i několik desítek ohrožených keporkaků a plejtváků myšok, což nejvíce popudilo Austrálii a Nový Zéland. Pozorování velryb je v těchto zemích velice populární formou turistiky.

„Jsme nadšeni účastí a hlasováním Čechů na letošním zasedání,“ prohlásil Sir Geoffrey Palmer, komisař IWC za Nový Zéland, který společně s Austrálii, Británií a USA vede ochranářský tábor v IWC.

Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb. Letos jich japonští velrybáři celkem míní ulovit více než 1300.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz