Usměj se, počasí

Kateřina Petrošová

Knihy, které si vybíráme ke čtení během dovolené, by bylo v zásadě možno rozdělit do dvou základních skupin. Často si do cestovního zavazadla přibalíme knihu, kterou jsme už dříve přečetli a k níž se rádi vracíme, protože máme vlastně zaručeno, že nás její četba pobaví, potěší či uklidní. Věřte mi, že není nic příjemného, když si s sebou na dovolenou vezmete neznámou knihu a během prvního deštivého odpoledne zjistíte, že se do ní vlastně nemůžete pořádně začíst. Někdy se ale během dovolené naopak uchylujeme k takovým knihám, na něž se jaksi během roku nedostalo, obvykle proto, že se pro svou velikost, rozsah, téma či jeho zpracování prakticky nehodí pro každodenní zahánění bdělosti v poloze ležmo. A protože tento text píši krátce po návratu z dovolené, ráda bych vám teď přiblížila hned dvě knihy najednou.

Do první z výše uvedených skupin bych zařadila povídkový soubor Usměj se, Lízo. Nakladatelství Listen oslovilo několik českých autorů a vyzvalo je k napsání krátkého příběhu. Ačkoli se má jednat o povídky humorné, nad některými z nich vám bude možná běhat mráz po zádech. Třeba až se v Koulařce Ivana Klímy dozvíte, jak nejlépe nebrat energii k vrcholovému sportování. V deseti příbězích se setkáte s velmi odlišným pojetím humoru. Vedle humoru „obyčejného“ čiší z některých povídek humor černý, někdy až šibeniční, a vedle příběhů „ze života“ (Teplo domova) si přečtete i historky zavánějící sci-fi (Benefice pro Otu Plka). Povídky jsou natolik dlouhé, aby uspokojily vaši potřebu číst něco rozsáhlejšího než novinové články, ale přitom natolik krátké, aby se vám ani při lenošení v křesle či v posteli neklížily oči. Dozvíte se, co vás může potkat, když nečekaně (a tak trochu neprávem) přijdete k větší sumě peněz (Bul a Sličný Pete Květy Legátové), ověříte si, že s duchy není žádná legrace (Puklina Jiřího Kratochvila), ale zjistíte také, že i ta nejobyčejnější tretka z výprodeje může mít za určitých okolností dokonce magickou moc (povídka Jesedmhodinráno!Vstaň! Ivy Pekárkové). S příběhy ze souboru Usměj se, Lízo vám rozhodně bude hezky, a pokud vás kniha deseti autorů zaujme, můžete si přečíst i dříve vyšlé soubory Miluj mě víc a Schůzky s tajemstvím, které vznikly na stejném principu.

Z knih patřících do druhé skupiny jsem letos o dovolené přečetla publikaci Počasí. Pokud se vám zdá, že takřka encyklopedicky znějící název odsuzuje knihu jen k občasnému využití, pak se mýlíte.

V osmi přehledně uspořádaných kapitolách se dozvíte snad všechno, co by vás jako laika mohlo o počasí zajímat. Víte například, že s pojmenováváním jednotlivých druhů oblaků se začalo až na počátku 19. století? Slyšeli jste o Fujitově stupnici, s jejíž pomocí lze třídit tornáda podle intenzity do šesti skupin, od slabých až po katastrofální? Vybavujete si z řecké mytologie výraz „alkyonské dny“ související s počasím? Víte, že Celsiova teplotní stupnice byl původně sestavena „vzhůru nohama“, aby se vyloučily záporné teploty v zimě, a až po třech letech Karl Linné navrhl, aby byly hodnoty 0 stupňů (bod varu vody) a 1000 stupňů (bod tuhnutí vody) prohozeny? Chtěli byste jednou opravdu porozumět předpovědi počasí a některým meteorologickým mapám? Jezdíte často do zemí, kde používají Fahrenheitovu teplotní stupnici, a nevíte, jak si snadno a rychle poradit s převodem na stupně Celsia?

O všech těchto a ještě o mnoha dalších tématech se toho spoustu dozvíte právě v knize Počasí . Kniha je doplněna stovkami fotografií, obrázků a ilustrací a to jí dodává na srozumitelnosti i čtivosti.

A protože už je dovolená za námi a je čas znovu myslet na školu, vězte, že zmíněnou publikaci můžete skvěle využít i ve vyučování. Nabízí se kupříkladu přehledné dvoustrany s popisem základních charakteristik fauny, flóry, klimatu a životního prostředí obecně v jednotlivých podnebných pásech, podle obrazového „klíče“ se lze pokusit o pojmenování mraků na obloze atd. Kniha Počasí vás jistě bude inspirovat.

Svěrák, Z. – Šabach, P. – Klíma, I. – Kraus, I. – Svoboda, P. – Pekárková, I. – Binar, I. – Kratochvil, J. – Smoljak, L. – Legátová, K.: Usměj se, Lízo. Jihlava, nakladatelství Listen 2004, edice Česká povídka.

Burroughs, W. J. – Crowder, B. – Robertson, T. – Vallierová-Talbotová, E. – Whitaker, R.: Počasí . Přeložil RNDr. Pavel Sedlák. Praha, nakladatelství Svojtka & Co. 1999, edice Cesty za poznáním.

Autorka je učitelka španělštiny v První jazykové škole v Praze 4. E-mail: petrosova@horackova.cz

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2334 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz