S paní učitelkou si užijete legrace

Tomáš Přidal

S paní učitelkou si užijete legrace, hlavně když je sjetá. Začala rohypnolem a antidepresivy, ale, jak známo, s jídlem roste chuť. Na řadu přišlo konopí, trocha tetrahydrokannabinolů nemůže nikdy škodit, zvlášť když amfetamin v místní trafice neprodávají.

Měla to štěstí vidět tlupu opolidí pronásledujících neidentifikovatelného tvora, teprve psilocybinové houby daly rozchloupané zvířecí hlavě rysy robovlka. Vůně havajských lesních růží se jí přeskupila před očima do úžasných laserových obrazů, po puškvorci obecném chodila metr nad zemí a následky předávkování muškátovým oříškem léčila peyotovými depresemi. Bez diethylamidu kyseliny lysergové by nikdy nepoznala, jaké to je, mít v žaludku podzemní parkoviště a muchomůrka červená ji vrhla někam mezi Ostjaky a Ožibveje.

Tváře žáků se vzdalují a přibližují, paní učitelka posouvá brýle po zpoceném nose. Pustí se zaníceně do výkladu, dnes probírají dýchací ústrojí. Děti užasle poslouchají, málokdy se stává, aby vyučující tvrdil, že navštívil plíce a na vlastní oči viděl, jak se okysličuje krev. Jeden nikdy neví a k tomu ty nové výukové metody… Proč se, proboha, musím neustále soustředit na rýhu v úpletu roláku, myslí si učitelka, rýha je větší a větší, pulzuje docela blízko jejího obličeje, najednou pukne, stříkají z ní oranžové a žluté kapky, rolák se mění v koberec a koberec rázem zakryje třídu. Pod nadouvající se látkou matně tuší obrysy žáků, ale vyvolat si nikoho netroufá, naštěstí vidí skrz stěny, tenhle trik zvládla před nedávnem, takže je včas varována před nečekanou inspekcí.

Inspektor, muž středních let, skrývá vyzáblou postavu pod záhyby baloňáku. Podívejme, klika ve tvaru leguána, obdivuje vchod do školy a dopíjí z termosky povijnicový odvar. Spokojeně pomlaskává, zornice se mu rozšiřují. Cvak, cvak, chňapne po něm výhružně leguán, inspektor polekaně ucukne, ale potom přiloží dva prsty ke střeše klobouku na pozdrav. Cvak, cvak, řekne inspektor a nechá se vtáhnout vírem událostí.

(Úschovna rozhovorů. Brno, Větrné mlýny 2003.)

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz