Oslavy ve Fakultní základní škole Chlupova v Praze

Ondřej Hausenblas

Ve středu 15. května se ve sportovní hale na pražském sídlišti Luka uskutečnil skvělý podvečer: žáci z 1.–5. tříd spolu se svými učitelkami připravili na oslavu desetiletého trvání své školičky – FZŠ Chlupova – skvostnou revui.

Měli proč slavit: „Chlupovka“ je jedna z mála škol, kde tomu, aby výuka byla moderní, humánní a účinná, věnují takřka všechny síly. V silné konkurenci okolních velkých devítiletek se Chlupovka drží právě hlavně tím, jak se v ní daří vytvořit svět blízký dětské duši a potřebám dětí a rovněž blízký jejich myšlení a učení. Obklopena hradbou paneláků vypadá škola jako hnízdečko – také to původně byla budova mateřské školy. Poměrně malé třídy byly původně rovněž projektovány na herny a ložnice pro předškoláky, a tak je v nich dnes naskládáno lavic a velkých dětí trochu víc, než by bylo pohodlné. Ale zase tu nejsou žádné rachotivé ratejny, žádná chapadla chodeb, žádné prázdné proluky. Stěny tříd jsou zaplněné žijícími pomůckami, výtvory dětí, společně sestavenými pravidly. Stejně jako na funkčním vyzdobení tříd, i na školní revui bylo hned jasně vidět, že to není nacvičená exhibice, do které děti někdo vehnal a vycepoval. Vytvořily ji ony samy a s chutí, kterou by jim mnozí nevěřili. Naštěstí bylo v publiku aspoň třicet videokamer a tucty fotoaparátů. Rodiče jsou pyšní nejen na výkon svého děcka, ale velké procento z nich aktivně se školou spolupracuje a je pyšno na školu celou (však ji také někteří podporují i sponzorsky). Ale o spolupráci musely paní učitelky a ředitelka Blanka Janovská pozorně pečovat a rodiče k ní dovést. (O některých postupech psaly už dříve v Kritických listech např. Blanka Staňková nebo Vlaďka Strculová.)

To, že do kurzu RWCT přišla hned v prvním roce Blanka Staňková, bylo štěstí pro program, pro školu a doufám, že i pro Blanku. Program se rychle rozšířil i k mnoha jejím kolegyním, obrovskou výhodu měl i v otevřenosti paní ředitelky Janovské vůči užitečným novinkám. Vynalézavost a systematičnost učitelek byly nejlepším motorem rozvoje, který umožnil naší mezinárodní lektorce Pat Bloemové, aby v březnu 2000 školu po dohodě s ředitelkou a učiteli vyhlásila za první Tréninkové a metodické centrum RWCT v Česku . Na systematičnosti a odborné připravenosti školy má určitě zásluhu také Anička Tomková z PedF UK, která s některými učiteli už léta spolupracuje velice intenzivně.

Ve třídách Blanky Staňkové, Vlaďky Strculové a Moniky Rochové jsme natočili několik hodin videonahrávek o práci dětí a učitelek. Výtvory dětí z Chlupovky už byly na mezinárodních konferencích RWCT . Škola má stále převis poptávky nad fyzickými možnostmi budovy, financí i učitelů. Ale hlavně v ní probíhá nebývale kvalitní vzdělávání všech dětí. Stačí na doklad toho říct, že v oslavné revui účinkovaly celé třídy, a ne jen vybraní „ti nej-“, a že akci konferovaly děti samy? Musíme přemýšlet o tom, co dělat pro to, aby učitelé, kteří se takto snaží a mají výsledky, nebyli po několika letech námahy unavení a zklamaní trvalým podceňováním své profese a aby nám a našim dětem neodešli „na lepší“ někam mimo školství.

Blahopřejeme škole a jejímu učitelskému i zaměstnaneckému týmu a nejen držíme palce, ale hýbeme pro ně celýma rukama i mozkovými závity.

Za KM Ondřej Hausenblas

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz