Andrzej Sapkowski

Adam Rut

„Narozen 1948. Žije v Lodži. Původně pracoval v oboru zahraničního obchodu, který vystudoval na Lodžské univerzitě, nyní se věnuje pouze literatuře…“ (záložka knihy Meč osudu )

Jeho knihy si získaly popularitu nejen v Polsku, ale také v Rusku, Německu, Litvě i u nás a bylo mu za ně uděleno mnoho cen. Přes veškerou popularitu však tuším, že vám jeho jméno moc neříká – jedná se totiž o fantasy-spisovatele a fantasy je často považována za žánr brakový a bývá řazena mezi rodokapsy a harlekýny. Přesto si však Tolkien, Lewis, Pratchett či právě Sapkowski vybudovali svoji oblibu na něčem jiném. Tolkien na nádherném jazyku a na tom, že byl první, kdo v novodobé literatuře tak podrobně zpracoval nějaký smyšlený svět, Lewis na filozofickém rozměru svých příběhů, Pratchett na nenapodobitelném humoru a na tom, jak přesně dokáže odpozorovat lidi, zvířata i věci, a Sapkowski na skvěle vykreslených charakterech hrdinů a na tom, že do fantasy dovede přenést současné problémy. Předvádí rasovou nesnášenlivost na konfliktech mezi trpaslíky, elfy a lidmi (tento motiv je patrný hlavně v  Krvi elfů , první části pentalogie – ságy o zaklínači), dále píše o tvorech odsouzených k vyhynutí, kterých na světě už zbývá jen několik a musí bojovat o přežití (povídky Hranice možností a Věčný oheň ), či ukazuje vztahy a jednání lidí, jejich schopnost tomu druhému něco dát (povídka Trochu se obětovat ). Ale nejde jen o tato témata. Zejména ve své pentalogii skáče v čase i prostoru, poutavě popisuje souboje, vykresluje ve vtipných zajímavých dialozích charaktery mnoha hlavních i epizodních postav a vrací se ke zdánlivě bezvýznamným replikám po stu stranách a jedinou větou jim dává nový smysl. Píše pro různě náročné čtenáře: primitivnější si z knížek vezmou děj, meč a magii, vnímavější jimi mohou znovu a znovu listovat a přemýšlet. Bohužel výtvarná podoba knih častokrát počítá pouze s těmi jednoduššími.

Autor je student prvého ročníku gymnázia .

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2335 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz