Na druhý pohled aneb Budoucí učitelka nad dětskou četbou

Hana Hájková

O přestávkách v kurzu Kritického myšlení si účastníci povídají o všeličem. Také o tom, co děti čtou. Došlo samozřejmě i na sci-fi a fantasy žánr. Je to hrůza a brak? Je dobře, že děti čtou alespoň něco? Snad vás potěší, když připomenu, že stejně jako jsou na tyto žánry různé názory, jsou i různé úrovně knih (nejen) těchto žánrů. Když jsem ovšem viděla Pratchettovu knihu poprvé, řekla jsem si, že bych se jí ani nedotkla. Jen si vzpomeňte, jak vypadají obálky.

Terry Pratchett: Johnny, jen ty můžeš zachránit lidstvo (Není to novinka, ale mě to bavilo a dala bych to klidně do ruky i dětem.)

Seznamte se: Johnny je asi jedenáctiletý kluk a jeho kamarádi o něm říkají, že „má tak velkou fantazii, že se mu ani nevejde do hlavy, a tak zachytí i věci mimo jeho hlavu, které ostatní nevnímají“. Snad je to právě jeho otevřenost, která mu dovoluje dobře vycházet prakticky s kýmkoliv. I s rozvádějícími se rodiči, kteří se občas chovají, jakoby ani nevěděli, že nějaké dítě mají, jindy zas své rodičovské povinnosti plní až přehnaně. Normálně komunikovat se dá ještě tak s kamarády ze školy. Jsou to: BigMack – jeden ze dvou posledních skinů v městečku, neškodný průšvihář; Nečágo – černoch pouze z venku, zevnitř je „bělejší“ než většina bělochů, miluje dechovkové festivaly a nesnáší reggae; Kláťa , mladistvý hacker, počítačový pirát, postrach prodejců videoher. Matkám teď možná zatrnulo. Nechtěly by podobnou trojku potkat v noci v opuštěné uličce a už vůbec by nechtěly, aby se s někým podobným stýkaly jejich děti. Možná, že ani na stránkách knih.

Smířit by se snad mohly tak akorát s  Kirsty , „slečnou dokonalou“, což je další Johnnyho kamarádka, emancipovaná dívka o rok starší než kluci, která všechno zná a dovede – a někdy je tím dost protivná, ale umí udělat pravou věc v pravý čas a na pravém místě, takže ji kluci berou. Ty čtyři můžeme s Johnnym potkávat ve všech dílech Pratchettovy volné trilogie.

Poslední, s kým se dá v prvním díle mluvit, je počítač. Klá_a zásobuje Johnnyho pirátskými kopiemi počítačových her. Jedna z nich se jmenuje: Jen ty můžeš zachránit lidstvo! Překvapení i zápletka nastanou, když se na monitoru Johnnyho počítače objeví prosba „hnusných emzáků“ (m. z. = mimozemšťan) o neútočení a o pomoc. Stiskem počítačové klávesy totiž mimozemšťané opravdu umírají, zásahy opravdu bolí. Už nechtějí bojovat. Chtějí doletět do své galaxie, domů, do sektoru virtuálního vesmíru mimo obrazovku počítače. Johnny je ochoten jim pomoci, a tak mimozemské lodi zmizí z obrazovek všech, kdo tuto hru hrají. Divné, že?

(Moc se mi líbí myšlenka, že počítačové mimozemšťany není nutné hned zničit, ale je dobré je předem vyslechnout. Proč si lidé často myslí, že jakákoli potenciální návštěva z vesmíru chce lidstvo vyhladit? A kdy jste měli naposled i v normálním životě pocit, že ten druhý, s nímž se nemůžete dohodnout, je mimozemšťan? Nakolik je tato realita virtuální?)

Po čase prochází Johnny a jeho kamarádi cestou ze školy hřbitovem a Johnny z legrace zaklepe na dveře hrobky. Otevře mu bývalý – již 200 let mrtvý –přední občan městečka. Tak začíná další kniha: Johnny a mrtví . Mrtví v ní pochopí, že nejsou vázáni na hroby a hřbitov, objevují požitky a zábavu civilizace, konečně si mohou po letech, desetiletích, ba i stoletích zase užívat – nebo prostě skončit. Jiný pohled na věc a vymanění se ze starých schémat dávají nové možnosti existence živým i mrtvým. Prostřednictvím napínavého příběhu se Pratchett dostává i k ekologickým, urbanistickým a antiglobalizačním tématům. V knize nezvítězí síla (ani kupní), ale schopnost dohodnout se.

Nás, co jsme si už na Johnnyho (a Pratchettovy) zvláštnosti zvykli, skoro ani nepřekvapí, že v poslední knize volné trilogie (Johnny a bomba) budeme cestovat v čase. Tentokrát je třeba zachraňovat městečko v období druhé světové války. Jako všechny cesty v čase je to trochu náročnější na logiku a představivost. – Myslíte, že strojem času může být nákupní vozík plný černých plastových pytlů na odpadky, který vozí bláznivá houmlesačka Tachyonová? O podobě stroje času se dohadují i Johnny s Kirsty. I podle nich by stroj měl mít spoustu barevných světel, budíků, blikavých tlačítek, páček a tachometrů. Tohle je „typický“ drátěný vozík, který nedrží směr, a když se rozjede, skřípou mu kolečka. A zase už v tom jedou: Johnny, Kirsty i ostatní kámoši.

(Mám Pratchetta ráda.)

Čtenářům jeho Zeměplochy (dnes už více než pětadvaceti fantasy knih) nedělá potíže vystoupit z myšlenkových stereotypů – anebo si také v pravý čas a na pravém místě do nich nastoupit, zvládat různé varianty klasických situací i odbočky k parafrázi či parodii. Ze stereotypu vybočuje nejen příběh, ale často i mezilidské vztahy a vlastnosti. Zároveň jsou však stále velmi reálné. Zvláštnosti umožňují vidět věci názorněji a hrdinové jsou většinou civilní lidé s normální hladinou nenormality.

A ještě něco: Při vzpomínce na romány J. Verna – se všemi těmi vynálezy, které byly v době vzniku utopií a časem se staly reálné, ba dokonce byly překonány – se nemohu ubránit pocitu, že i v dnešních sci-fi a fantasy knihách jsou motivy, jež nás a hlavně dnešní děti – mají připravit na budoucí realitu. Nemusí jít zrovna o technický pokrok. Myslím, že se to týká spíše vnímání světa, věcí a lidí v něm i veškeré souvztažnosti mezi nimi. Trénujte fantazii, představujte si nesmyslné, nebo_ právě to vás čeká.

Pro příznivce vzdělávání a Kritického myšlení ocituji na rozloučenou rodičovský povzdech otce z Pratchettových Pyramid (Úžasná Zeměplocha): „Vy si utrhujete od huby, skrblíte, abyste je mohli poslat do nejlepších škol, a oni se pak vrátí a za vaši dobrotu vám oplatí tím, že jsou vzdělaní.“

Pratchett, T.: Johnny, jen ty můžeš zachránit lidstvo. Přeložil: Jan Kantůrek. Praha, Talpress 1998.

Pratchett, T.: Johnny a mrtví. Přeložil: Jan Kantůrek. Praha, Talpress 1999.

Pratchett, T.: Johnny a bomba. Přeložil: Jan Kantůrek. Praha, Talpress 2000.

Autorka je studentka Vyšší odborné školy pedagogické a arteterapie.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2336 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz