Noc s Andersenem

Mirka Čápová, Hana Hanáčková

Milé děti! Milí přátelé dětských knížek!

Už jste slyšeli o noci v knihovně? Víte, co dělají knížky v noci? Rádi bychom vám napsali o pohádkovém večeru, který již potřetí prožily děti v České republice. V pátek 28. března 2003 proběhla Noc s Andersenem v mnoha městech i vesnicích – všude tam, kde nápadité knihovnice, šikovné paní učitelky a vychovatelé připravili lákavý program pro nejmenší posluchače s nočním čtením pohádek. Tato společná akce Klubu dětských knihoven SKIP a sdružení BMI se konala v rámci kampaně Březen měsíc internetu. Organizátoři chtěli připomenout také svátek dětské knihy, který je slaven v mnoha zemích světa na památku narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

V loňském roce akce proběhla na 72 místech naší vlasti v březnu – měsíci internetu. Internet nám pomohl při vzájemné komunikaci a při přípravě soutěží, kvízů a programů v jednotlivých knihovnách v Čechách, na Moravě a v jedné knihovně na Slovensku. A tak víme, co se kde dělo. Knihovny obcházely různé pohádkové bytosti, psala se společná báseň, jinde zase nechyběla ani diskotéka, divadlo a společné zpívání. Nikde nezapomněli na čtení pohádek.

V dnešní přetechnizované době se laická i odborná veřejnost často zamýšlí nad tím, proč děti nečtou. Jak dokazují studie psychologů, nejdůležitějším faktorem by mohl být osobní příklad: v rodině, kde čtou dospělí, děti zpravidla nemají problémy se čtením. A protože víme, že v některých rodinách děti společnou četbu neznají, zkoušíme již několik let v knihovnách nabídnout jinou variantu: večerní četbu k oslavě Mezinárodního dne dětské knihy. Cílem našeho „nocování“ je vzbudit v dětech zájem o četbu, ukázat jim krásu mluveného slova a půvab společného hlasitého předčítání. To vše v jeden kouzelný večer na mnoha místech naší planety.

Věřte, že ke spaní vystačí jen velmi málo – spacák, polštářek, karimatka, knížka… Noční dobrodružství je totiž k nezaplacení...

Z oddělení pro děti Mirka Čápová, Hana Hanáčková,
tel.: 572 551 250, e-mail: detske@knihovnabbb.cz
Knihovna B. Beneše Buchlovana, Velehradská 714, 686 01 Uherské Hradiště, Česká republika

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2336 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz