Ukázka aktivity z Manuálu pro učitele – Kompetence k podnikavosti
Aktivita: Klasické pohádky
Cíle:
– žák přeskupuje známé informace k vytváření nových nápadů
– hledá jiné cesty k řešení úkolu či problémů
– hledá originální (neobvyklá a jedinečná) řešení

Doba: 20 minut, dle potřeby i déle
Zdroje a příprava: papíry, psací potřeby, ukázka z pohádky
Věk: II. úroveň (4. a 5. třída ZŠ)
III.úroveň (6. až 9. třída ZŠ)

Postup
Žáci si společně připomenou některé klasické pohádky a uvědomí si, jaké problémové situace obsahují.
Úkol pro dvojice žáků
Jaký byste vymysleli plán, kdybyste byli na místě…
a) …Jeníčka a Mařenky, kteří jsou uvězněni v perníkové chaloupce?
b) …jelena, co hledá Smolíčka?
c) …jednoho ze tří prasátek, které nechce, aby jim vlk zničil domeček a sežral je?
d) …rodičů Šípkové Růženky? Měla by vědět o prokletí? Jak ji mají hlídat?
Dvojice žáků sestavují reálný plán a posléze jej prezentují.

Reflexe
Vyhodnocení „plánu“ – jeho reálnosti, originálnosti…
Porovnání plánů různých dvojic.
Jak na ně žáci přišli, jak přemýšleli.

Rizika a doporučení
Všechny uvedené pohádky není nutné používat najednou – s mladšími žáky je vhodné aktivitu modelovat na společném vytvoření „plánu“ pro jednu pohádku. Později je možné seznam rozšiřovat o další vhodné pohádky.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2289 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz