SEMAFOR = divadlo SEdmi MAlých FORem

HUDEBNÍ KOMEDIE * DIVADLO POEZIE * EXPERIMENTÁLNÍ DIVADLO * PANTOMIMA * DĚTSKÝ KABARET * KONCERTY * VÝSTAVY

 Jindřich  Monček

Významnou roli v rozvoji naší populární hudby hrála divadla malých forem. A pro jejich vznik měla zřejmě největší význam vinárna Reduta na pražské Národní třídě. V ní se jednou týdně scházela parta mladých lidí. Výtvarník Viktor Sodoma tu se svými přáteli a pro své kamarády hrál a zpíval vlastní českými texty opatřené zahraniční melodie. Jeho spolupracovník z propagační tvorby se z nouze naučil hrát na basu a také zpívat a psát texty. O něco později se tu objevil zručný pianista, který měl za sebou působení v Laterně magice.

            Ten amatérský basista, zpěvák a textař se jmenoval Jiří Suchý a klavírista byl Jiří Šlitr. Tito a další tehdy mladí lidé ale hráli a zpívali něco úplně jiného, než bylo slyšet z rozhlasu. Rytmus a melodie jejich písní měly mnohdy blízko k rokenrolu, pro texty byl zase typický humor – někdy bujný a nespoutaný, nikdy však hloupý nebo laciný. Převzaté písně záhy vystřídala vlastní tvorba. V roce 1958 se píseň Suchého a Šlitra Blues pro tebe stala jednou z nejúspěšnějších nahrávek roku.

            V roce 1958 Jiří Suchý s Ivanem Vyskočilem zahájili svou hrou Kdyby tisíc klarinetů provoz divadla Na zábradlí. V následujícím roce se J. Suchý osamostatnil a založil své vlastní komorní divadlo, nejvýznamnější divadlo malých forem – SEMAFOR. První hrou byla hudební komedie Suchého a Šlitra Člověk z půdy, která měla premiéru 30. října 1959. Divadlo Semafor se stalo líhní nejlepších zpěváků své doby, stejně jako populárních zpěváků příštích desetiletí.

            Vždyť zde vystupovali nebo začínali Karel Gott, Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Hana Hegerová, hrál Olympic. V semaforských hrách vystupovali herci František Filipovský, Miroslav Horníček či Miloš Kopecký. Jako režisér také dnes proslulý filmový režisér, tehdy začínající Miloš Forman.

            Tvorba divadla Semafor zkrátka ovlivnila kulturní dění v naší zemi na několik dalších desetiletí, texty J. Suchého navazovaly na poetiku našeho meziválečného básnictví. Svou kvalitou se blížily moderní poezii, ale nepostrádaly hravost a smysl pro humor. V hudbě J. Šlitra vystopujeme vliv nejen šantánových písní, ale také dixilendu, pařížského šansonu, country a zčásti i rocku.

Nejpoetičtější písní autorů Suchého a Šlitra je Pramínek vlasů.

Když měsíc rozlije světlo své po kraji

a hvězdy řeknou, že je čas jít spát,

pramínek vlasů jí ustřihnu potají. Komu?

No přece té, kterou mám rád.

 

Krásná a známá písnička, která navozuje pohodu letního dne, je Kočka na okně.

Na okně seděla kočka, byl horký letní den,

na okně seděla kočka a koukala se ven,

byl horký letní den a kdekdo chodil bos,

na okně seděla kočka, venku zpíval kos.

 

Píseň, ze které je přímo slyšet cval koní a dýchá to na nás divokým západem, je Krajina posedlá tmou.

            Krajina posedlá tmou, vzpomínky do sedla zvou,

nutí mě vrátit se tam, kde budu navěky sám.

Kde místo úsměvů tvých, čeká jen řada snů zlých

a místo lásky nás dvou, krajina posedlá tmou. 

 

Rokenrol se nezapře v písní o strýčku Jackovi Honky Tonky Blues (nebo to byl bratranec?).

            Každý ráno na piáno hraje Jack,

každý ráno na piáno hraje Jack,

svý honky tonk, honky tonk,

honky tonky blues.

Nikomu v domě nevadí, že to piáno neladí,

když hraje Jack, jak už jsem řek

svý honky tonky blues.

 

Prvních deset let od vzniku divadla je považováno za zlatou éru Semaforu, období úspěchů, popularity. Vedle budovatelských písní v šedi tehdejší poezie všedního dne se objevilo něco nového. Jiří Suchý píše texty i hry s poezií nevšední, se zvláštní hravostí a humorem. Jiří Šlitr ho doplňuje chytlavými melodiemi písní.

Dvojici Jiří Suchý a Jiří Šlitr se podařilo navázat na to nejlepší z odkazu kabaretů a některé jejich písně doslova zlidověly. Každé divadelní představení má nejen svoji premiéru, ale také derniéru. A tak chceme-li dnes vidět a slyšet tvorbu Semaforu 60 let, nezbývá než si poslechnout nahrávky té doby nebo se podívat na zfilmované písničky Suchého a Šlitra – jakési předchůdkyně dnešních klipů. Divadlo Semafor, jeho písně a hry, díky kvalitě své tvorby přetrvalo desetiletí a je oblíbené dodnes.

Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage KM
Kritické listy

[ukázat mapu celého webu]
Kritické listy
Čteme s porozuměním


E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno:
e-mail:
cislo:
zde napište: 531
 
Je již přihlášeno 2334 lidí.
Projekt ESF
Investice do rozvoje vzdělávání

Ostatní

Licence Creative Commons
Kritické myšlení, jejímž autorem je Kritické myšlení, o.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.kritickemysleni.cz