Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Poselství jednorožců
Michaela Burdová
(Fragment, 2011)

Recenze od učitelky

Poselství jednorožců je trilogie, jednotlivé díly se jmenují Strážci dobra, Zrádné hory Dragor a Záchrana Lilandgarie. První dva díly vyšly v roce 2008, třetí díl roku 2009, vydalo nakladatelství Fragment.

Děj prvního dílu se odehrává v nádherné zemi Lilandgarii, kde žijí posvátní jednorožci. Pokud drží pohromadě, nemá zlo šanci zmocnit se vlády. Ale před lety se mladý jednorožec ztratil a někam se zatoulal. Jednota a dobro Lilandgarie jsou ohroženy. Toho využívá černý čaroděj, který pomalu, ale jistě otevírá bránu temnoty. Vypouští odtud odporné zrůdy – harpyje, kirlopy, mordaty – toužící po boji, krvi a smrti. Do Lilandgarie se musí po mnoha letech vrátit elfové, kteří zemi stvořili. Jedině elfská princezna, královna země Aranis dokáže najít jednorožce a spojit dobro dohromady. Na stranu elfů se přidává i princ Lilandgarie Falien a záhadný mladík Veragin, o kterém nikdo nic neví. Jeho původ je zahalen tajemstvím, a tak to zůstane po celý první díl. Jsme svědky propukající lásky, která je ovšem zakázaná, a proto zřejmě zůstane nenaplněna, a také mnoha bojů mezi dobrem a zlem. Po přečtení prvního dílu nevíme, jak vše dopadne. Musíme tedy nakousnout díl další. To ovšem zvládnou jen ti, kteří milují žánr fantasy a ještě se jim nezprotivil po všech Harry Potterech, ságách Twilight, Upířích denících a tomu podobných knihách, kterými jsou dnes zaplavena knihkupectví. Já tu odvahu neměla, ale věřím, že i tyto příběhy si najdou své příznivce.

(I. Čápová, učitelka K. Zábranské)

Recenze od studentky

Michaela Burdová – Nelien v mládí navštěvovala 7. základní školu v Příbrami. Mezi její zájmy patří četba a kresba. Miluje zvířata a je zarytou vegetariánkou. Nelien často ve svém volném čase seděla v knihovně, kde jsem ji i několikrát potkala, nikdy bych však do této mladé dívky neřekla, že bude schopna napsat tak monumentální dílo! Jednoho dne se prostě rozhodla vytvořit vlastní knihu fantasy a v roce 2008 vydala knihu Strážci dobra z trilogie Poselství jednorožců.

Během svého vyprávění vás vtáhne do Lilandgarie, země posvátných jednorožců. Rovnováha tohoto světa je však narušena a z hlubin temnoty jsou vypuštěny odporné nestvůry, které chtějí zničit dobro jednou provždy a osvobodit nejmocnějšího démona všech věků. Do Lilandgarie se proto po tisíci letech vracejí elfové, aby opět nastolili rovnováhu světa.
Veragin, 21letý mladík se nikdy nebál říct nahlas to, co si myslel. Byl výborný bojovník, odvážný a smělý, ale také trochu paličatý, velmi hrdý a uzavřený. Dlouhé hnědoplavé vlasy mu padaly do velkých, hlubokých, oříškově hnědých očí, ale jeho pravé já mělo zůstat ukryto před celým světem. Byl totiž obávaný mordat, ten, který se svým bratrem zabil tolik lidí a vypálil stovky vesnic. Napůl člověk, napůl lev! …
…byl přesným opakem Aranis! Elfské princezny a královny země, která působila velice křehce a bezbranně. Závoj uhlově černých vlasů jí sahal až k lopatkám a dlouhá ofina jí dopadala do laskavých, zářivě modrých očí, které byly lemovány dlouhými, hustými řasami. Její krása doslova okouzlila Veragina a snad právě ona potlačila jeho temné já.
Po útěku z hradu Santiel, na kterém byl Veragin vězněn, se rozhodl, že se společně s elfy a Aranis vydá na výpravu za záchranou jednorožce, aby napravil škody, které jako mordat způsobil. Během strastiplné cesty postupně zjišťuje, že se do Aranis zamiloval. S každým jejím pohledem jsou jeho city k ní větší. Ale těm dvěma nikdy nebyla láska souzena! Na své cestě ztrácejí přátele, rodinu a několikrát i svá vlastní já! Aranis jde o život a Veragin jí málem zabíjí, když ho kousne vlkodlak a on se jím sám stane! Svádí boj se zlem ve svém nitru teď ještě zdvojnásobeném zuřivostí vlkodlaka.
Je to příběh o zakázané lásce. O tom, že štěstí nesmí být na úkor ostatních a že za to, čemu věříme, musíme být schopni položit i vlastní život. Poutavý příběh elfky a mordata. Dobra a zla.

Kniha mě velmi zaujala díky magii, kterou byla celá protkaná. Objevovali se zde noví kouzelní tvorové, ale i lidem známí draci, harpyje, vlkodlaci, lesní víly a jednorožci. Přečetla jsem celou trilogii a doporučila bych ji každému, kdo miluje fantasy propojené s láskou a chce si přečíst neobyčejné dílo jedné obyčejné dívky!

(K. Zábranská, studentka OA a VOŠ Příbram, žákyně I. Čápové)

Ukázka

Druhý den se opět plahočili Kelonským lesem. Slunce příjemně hřálo a suché nažloutlé listí starých stromů se lehce třpytilo a třepetalo v jarním vánku. Všichni si ještě povídali o králi Eoglinovi, počátku Lilandgarie a o elfských zvycích. Z Faliena sálal nehynoucí obdiv, kdykoli mluvil s Aranis, Eleasem nebo Lavril. O elfech slyšel vždy jen spoustu legend a nyní s nimi putuje zachránit svět. Najít posvátného jednorožce! Připadalo mu to neuvěřitelné. A Veraginovi také. Ale ten se většinu dne držel potichu, občas se na něco zeptal, nebo odpověděl na otázku, ale jinak mlčel a pozoroval princeznu, jež ho tolik uchvacovala.

Strávili na koních celý den a zastavovali jen na jídlo a odpočinek. Večer se utábořili na malém paloučku uprostřed lesa. Rostla tam nízká suchá tráva, uprostřed bylo posazeno několik velkých kamenů a na okraji palouku se tyčil malý rozvětvený smrk. I když byl ještě mladý, jeho proschlé větve i jehličí už prosvítaly nažloutlými barvami.