Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Tisíc jizev (11 cest za dobrodružstvím)
Ivona Březinová
(Albatros 2008)

Povídkovou knihu s názvem Tisíc jizev vydalo v roce 2008 nakladatelství Albatros. Soubor povídek sestavila Ivona Březinová a zahrnuje povídková díla mladých českých autorů, účastníků seminářů Literární akademie, kteří se sdružili do umělecké skupiny s názvem Hlava nehlava. Povídek je 11 a jejich témata jsou skutečně rozmanitá. Příroda rumunských hor a pevné přátelství dítěte a zvířete, potápěčské dobrodružství, které ovšem moc dobře neskončí, příběhy dětí – např. ze současné Prahy, detektivně laděné vyprávění o cestě do Jižní Ameriky a lovu hadů, povídka o bratrech, kteří mají rodiče archeology a díky tomu se seznámí s vikingskou historií, příběh z Afriky (ten je zajímavý nejen místem příběhu, ale hlavně tím, že se dotýká dnes aktuálního tématu adopce na dálku), vyprávění o slepé dívce a její odvážné cestě s bratrem ke svobodě. Ve většině povídek najdete cestu, tajemství, ale i dobrodružství. Nejsou dlouhé a mají spád. I méně zdatní čtenáři je čtou a dočtou. Proto by tyto povídky mohly být přijatelným čtením pro většinu nečtenářů.

Svými tématy, rozsahem i výstavbou textu jsou některé povídky vhodné pro využití metod kritického myšlení, zejména pro čtení s předvídáním. Jen je třeba počítat s větší časovou dotací, než je vyučovací hodina pro jednu povídku.

Příležitost dostali i mladí ilustrátoři, kteří povídky dotvořili svými obrázky. Dárkem navíc je ke knize přiložené CD, kde je mimo jiné další povídka, hry pro děti, představení jednotlivých autorů.

Kniha s názvem Tisíc jizev není prvním literárním počinem umělecké skupiny Hlava nehlava. Již v roce 2007 vyšel soubor hororových povídek Zuby nehty, který byl rychle rozebrán, a dokonce obsadil ve čtenářské anketě dětí Suk – čteme všichni 13. místo.

(S. Racková)