Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Básník v báglu
Ivona Březinová
(Albatros 2005)

Na doporučení svých studentek jsem si vybrala spisovatelku Ivonu Březinovou a její literární cestopisy. Napsala jich hned několik: Básník v báglu (K. H. Mácha), Blonďatá Kerolajn (K. Světlá), Báro, nebreč (B. Němcová), Bojíš se, Margito? (M. Figuli) a Blázniví donkichoti (Don Quijote).

Vyhrála kniha o Máchovi. Jedná se o dívčí románek, který vydalo nakladatelství Albatros v roce 2005. Hlavními hrdinkami jsou tři dívky, studentky prvního ročníku gymnázia, které se rozhodnou, že o prázdninách podniknou trochu bláznivou cestu po stopách Karla Hynka Máchy kokořínskými lesy, navštíví hradní zříceniny a dostanou se až k Máchovu jezeru, do Doks, kde má jedna z nich babičku. Cesta je pečlivě naplánována především díky černovlásce Fany, která je přímo zbožňovatelkou básníka, ví o něm snad vše a také chce všechno poznat a prozkoumat. Doprovází ji zrzavá Nikol, která se touží stát kameramankou, a proto ji stále doprovází kamera a stává se dokumentátorkou jejich cesty. Třetí poutnicí je blonďatá Simona, která představuje typ barbie, však se také chce stát herečkou. Cestou zažijí hodně dobrodružství, potkají mnoho zajímavých lidí, především se seznámí s partou studentů, kteří na hradech provozují historický šerm. A tak můžeme předvídat, jak tento romantický týden bude probíhat…

Kniha má asi 155 stránek, je členěna do 17 kapitol, rozsah každé z nich je ideální pro čtení na dobrou noc. Jenže skutečnost je jiná. Když začnete číst, kniha vás vtáhne a nemůžete přestat. Ne proto, že by to bylo těžce filozofické nebo psychologické a člověk nad tím musel příliš přemýšlet. Právě naopak! Je to velmi jednoduché čtení, které nezatěžuje, ale baví.

Jazyk je přizpůsoben mladé generaci, autorka používá hovorovou češtinu, studentský slang, hojně využívá přímou řeč, kniha má spád!

Během vypravování naráží i na současné problémy: drogy, násilí. Ale jen naznačí, nic neřeší. Naznačí i to, že hlavní hrdinky s těmito problémy nemají nic společného.

Ocenila bych především snahu autorky touto nenásilnou formou přiblížit dětem svět literatury, známé české autory, jejich život a dílo. Seznámit je s problematikou jinak než ve škole: přes zajímavosti, dobrodružství, romantiku. A ještě něco: seznamuje vždy i s nějakým malebným koutem naší vlasti, který je s danou literární postavou nějak spjat. Zase o důvod víc si tyto knihy přečíst.

(I. Čápová)