Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Klub záhad – Škola hrůzy
Thomas Brezina
(Fragment 2007)

Současný rakouský spisovatel pro děti a mládež je držitelem několika literárních cena a jeho dílo je přeloženo do více než 30 jazyků. Většina jeho děl je vytvořena v dobrodružném a kriminálním žánru s prvky sci-fi. Klub záhad je určen pro čtenáře ve věku 11 let. Noc oživlých mumií, Démon ticha, Upíří rakev – to je pouze zlomek jeho titulů. Příběhy končí převážně happy endem. Parta dětí, Jupiter Katz, Vicky Schneiderová, Nich Schneider, to jsou hlavní hrdinové všech knih.

Knihy zaujmou čtenáře již v úvodu, kde mají členové Klubu záhad svůj profil a čtenáři je nabídnuto vytvořit si vlastní profil a stát se tak členem klubu. Nedílnou součástí knihy je superlupa, pomocí které lze vyřešit záhady a za správné odpovědi získávat body do stupnice na poslední straně klubové přílohy. Tímto způsobem může čtenář porovnat své detektivní a řešitelské schopnosti i odvahu s ostatními členy klubu. Toto jsou momenty, pro které se knížka stala zajímavou a dětmi vyhledávanou.

Jupiter, Vicky a Nich se dostanou do školy, ve které se dějí hrůzné věci: školník kope ve sklepě hrob, ředitel údajně preparuje vlastní žáky a spolužáci se chovají, jako by byli z jiné planety. Vše souvisí s děsivým tajemstvím, které se skrývá hluboko pod školní budovou. Neuvěřitelný příběh, napětí, tajemno, záhady, to jsou další faktory, které mohou přilákat k četbě hodně dětí.

(J. Hladíková)