Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
JO537
Marka Míková
(Baobab 2009)

Novela Marky Míkové JO537, vydaná nakladatelstvím Baobab a nominovaná na cenu Magnesia Litera 2010, nese podtitul Příběh o snech, jedné počítačové hře a o životě. Příběh Josefa, obyčejného kluka, který žije „obyčejný“ život řady dnešních dětí, v sobě ukrývá dnes mezi dětmi tolik oblíbené fantasy prvky propojené s další velkou zálibou současných dětí – počítačovou hrou.

Na příběhu je sympatické to, že vypráví o běžném každodenním životě kluka, který rozhodně nepatří mezi ty problémové. Také Josefova rodina (rodiče, sestra a babička s dědečkem) je „normální“, fungující, dalo by se říct pohodová. Všichni se mají rádi a vycházejí spolu. To ve většině jiných knih nenajdete. Přesto je kniha plná napětí a má spád. To nejdůležitější v příběhu jsou sny hlavního hrdiny, počítačová hra, kterou hraje s kamarádem Jirkou, a jeho fantazie, která se nejvíce projevuje při cestách do školy a domů.

Další důležitou postavou příběhu je Josefův dědeček, a to nejen proto, že se stane obětí nehody, o jejíž vyřešení se Josef zaslouží, ale také pro silný vztah s vnukem Josefem a pro smysl pro humor, který hraje v celém příběhu podstatnou roli.

Okrajově se v novele objevují Josefovy zážitky ze školy, včetně řady humorných a čtenářům důvěrně známých momentů. Příběh zajímavě doplňují ilustrace Martina Kubáta.

Celá knížka je útlá – 92 stran včetně celostránkových ilustrací, má spád, je čtivě napsaná a navíc poskytuje celou řadu témat k zamyšlení nebo k diskusi s dětmi (např. z oblasti ekologie). Vzhledem k tomu bude určitě dobrou volbou pro společné čtení ve škole – nejspíš v 5. nebo v 6. ročníku.

(S. Racková)