Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Tohle jsem udělal:
Ann Dee Ellisová
(CooBoo 2010)

Nenápadná zelená kniha s bílou postavou a prázdnou komiksovou bublinou na pevné obálce se jistě velmi lehce ztratí mezi výpravnějšími publikacemi. Proč ale sáhnout v knihkupectví právě po této knize a proč ji doporučit dětem? Třeba proto, že již její název upoutá oko češtináře. Neznám vlastně žádnou jinou, v jejímž názvu se vyskytuje „dvojtečka“ a za ní už jen prázdno. Když se pak oko češtináře vydá na další průzkum, zjistí, že text není navzdory několika vrstvám příběhu nikterak čtenářsky náročný a mohl by jistě nalákat k průzkumu i nečtenáře. Je totiž přehledný, čtivý, kratší úseky jsou výrazně odděleny drobnými obrázky, často jsou využívány „lepíky“, na kterých jsou záhadné věty. Část textu tvoří výrazně oddělené dialogy (nejsou zde využity klasické uvozovky).

„Představ si, že jsi viděl, jak se stalo něco hrozného. Představ si, že se to stalo tvému nejlepšímu kamarádovi. Představ si, že jsi neudělal vůbec nic, abys mu pomohl…“

Po představách, které v nás vyvolá zadní strana obálky, a po přečtení několika řádků textu se ocitneme ve světě, který není přívětivý. Příběh se odehrává v současném světě a současný je také problém, který prožívá hlavní hrdina Logan. Tímto problémem je šikana. Je zřejmé, že Logan zažívá v novém domově, v nové škole a v novém kolektivu muka. Nese si totiž s sebou stará tajemství, která v dobré víře rodičům jeho budoucích spolužáků prozradí jeho matka. Život se pro něj stává peklem, ze kterého Logan zpočátku nehledá cestu. Jedinou spřízněnou duší je pro něj dívka jménem Lauren, se kterou komunikuje zpočátku pouze pomocí lístečků s palindromy.

Běžný životní koloběh s jen několika málo klady a mnoha zápory se v rychlém sledu střídá se vzpomínkami na dřívější školu, na kamarádství mezi Loganem a Zylerem. Brzy však čtenář zjistí, že toto kamarádství bylo náhle ukončeno, že Zyler provedl „to“ a že „tohle“ udělal Logan. Jisté je, že „to“ má nějakou spojitost s dalšími postavami z minulosti – s Cami Wakefieldovou, kterou oba chlapci obdivují, a se Zylerovým tátou. Navíc „to“ bylo něco děsivého a Logan vlastně svou současnou situaci chápe jako trest za onu hrůzu, kterou prožil. K zjištění „toho“ je však potřeba přečíst celou knihu.

Na konci knihy si čtenář oddychne. Odhalí, co se vlastně stalo. Zjistí, že Loganovi se už vede lépe. Zároveň čtenář dostává prostor k přemýšlení – a nejen proto, že několik stránek zůstává schválně prázdných. Mnoho otázek prostě zůstává nezodpovězených. Možná si americká autorka nechává prostor pro případné pokračování…

(R. Hubálková)