Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Nalin Algabram
Kateřina Blažková
(Thovt 2009)

Tato knížka s poměrně málo srozumitelným názvem vyšla v loňském roce. Jedná se o autorčinu prvotinu a vznikla původně jako vyprávění pro autorčiny děti (viz informace o autorce v knize). Je určena dětem od deseti let.

Knížka mě velmi mile překvapila, stylem vyprávění mi v určitých momentech připomněla moje oblíbené Děti z Bullerbynu. Vypravěčkou příběhu je osmiletá Týna, v knížce ožívají dětskýma očima zachycené, přesto velmi přesně vykreslené postavy: maminka, která strašně moc uklízí, tatínek, co stále jen pracuje s notebookem, malý bratříček Kryštof, co se vzteká a neodolá sladkostem, kamarádky a spolužačky, co se dokážou rozhádat, aby se pak zase udobřily, děti, co mají problémy se svými „dospěláky“, spolužáci, kteří ostatním jen ubližují. Tyto všechny a mnohé další běžné životní situace nepochybně známe ze svého okolí i my.

Pak ale do příběhu vstoupí dívka Nala, která je jiná než ostatní děvčata, a spisovatelka před čtenáři pomalu pootvírá dveře něčeho tajemného a neobvyklého, protože Nalin „talisman“ – Algabram dovede neuvěřitelné věci. Nala se stane Týninou dobrou kamarádkou a pomůže jí pomocí Algabramu vyřešit mnohé obtížné situace. Týna je snad jediným člověkem, který tuší, že Nala není obyčejné děvče. A právě motiv tajemna, které je postupně odkrýváno, a čekání na závěrečné odhalení, kdo je ona tajemná Nala, nás udržuje v napětí a knížku čteme jedním dechem.

Knížku lze zařadit do žánru sci-fi pro děti, ale rozhodně to není typická sci-fi, protože motivy, které tento žánr charakterizují, se objevují až v úplném závěru. Nala je mimozemšťanka, která u nás studuje lidskou fantazii, a její algabram není kouzlo, ale počítač, který reaguje na lidská přání. Konec knihy je možná pro mě trochu překombinovaný a abstraktní, velmi kladně ale hodnotím srozumitelný jazyk a to, že se autorka nepodbízí čtenářům rádoby vtipnými vulgaritami, černobílými hrdiny, kýčovitými klišé.

Knihu bych doporučila žákům 3. – 6. třídy.

(E. Henychová)