Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Anotace knih
Luko, malý vlkodlak
Sandra Vebrová
(Petr Tychtl – Nakladatelství XYZ 2006)

Luko – malý vlkodlak je první samostatné dílo mladé, nadějné a talentované autorky (nar. 1985). Knihu bychom mohli charakterizovat jako českou fantasy pro děti. Hlavní hrdinové jsou sice dvanáctiletí, ale myslím, že by si početly i děti mladší. Knihu ilustroval Petr Bauer.

Malý Luko je normální kluk – akorát je to vlkodlak. Je však ještě tak malý, že se nedokáže přeměnit do zvířecí podoby. Je sirotek, maminka zemřela mladá na černou horečku a otec za nevyjasněných okolností. Protože ho vychovává don Dermot, jeho strýc, vyrůstá společně se svými dvěma bratranci obklopen přepychem a pohodlím, ale jednoduché to nemá. Postupně se dozvídá informace, které by mu měly pomoci odhalit pravou příčinu otcovy smrti a rozkrýt tajemství slavného vlkodlačího rodu. Na cestě za poznáním potká stejně starou dívku Marianu, která na rozdíl od Luka vyrůstá u manželů Skřetových ve špíně a chudobě. Mají podobný osud – její rodiče zabili upíři. Společně odcházejí z domovů po stopách tajemné minulosti a na cestě musejí překonávat různá nebezpečí.

Při čtení této knihy se nám vybaví inspirace světovou fantasy literaturou. Mladá autorka určitě zná Harryho Pottera (trollové, tajemný les, zázračné lektvary) i Pána prstenů (motiv putování, opět les, skřeti). Vlkodlak je zřejmě její vlastní prvek, neboť sága Stmívání vyšla ve stejném roce jako dílko její. Navíc chce zobrazit vlkodlaky jako dobré, mírumilovné bytosti, chce vylepšit jejich pověst.

(I. Čápová)